Üye GirişiÜye Ol
 

Avfoni Balık Avı Uzmanı Onur Fırat Polat’ın
At-Çek ile Lüfer Balık Avı

 

The Adana
 
Selamlar herkese, rüzgar bu seferde uzun uzun özlemini çektiğim doğu Akdeniz’e doğru savurdu bizi.
 
Neredeyse iki yıldır planladığımız ama bir türlü hayata geçiremediğimiz programımızı artık vakti geldi diyerek zaman problemini aşıp şükürler olsun gerçekleştirdik.
 
 
İyi ki de karar alıp yola çıkmışız değerli Abim Rıza Balcı ile bu arada (o bir çılgın) daha yola ilk çıktığımız andan itibaren, keyifli bir yolculuk olacağı her halinden belliydi. 5 saat olarak planladığımız yolculuğumuz, 6 saatin sonunda gırgır şamatayla şükürler olsun kazasız belasız bitmiş ve Akdeniz'in Kralı Ahmet Uğurlucimen e kavuşmuştuk.
 
Eşyalarımızı yerleştirip közde pişen demli çay ile sohbetin dibine vurduk ve sabahın ilk ışıklarında uyanmak için saatlerimizi kurduk. Sabahın ilk ışıklarında yaşlı kurt Rıza abim beni uyandırdı Ahmet abi de çoktan uyanmış hazırlıklara başlamış, malzemeleri yüklenip botumuzun yanına geldik güzel bir yerleşimden sonra meraya doğru espriler eşliğinde yola koyulduk.
 
 
 
Hedef noktasına ulaştığımızda maket balıklarımızı artık suyla buluşturma vakti gelmişti, yaşlı kurt Rıza Balcı hamle üstüne hamle yapıyordu Ben kamera da Ahmet Abi kepçe de balık tutamaz olduk. Rıza abiye bıraksak İnanın bana lüfer nesli tehlikeye girecekti :))Aha attım Aha vurdu Aha kaçtı zıpladı takla attı derken şükürler olsun sıra bize gelmişti ardı ardına balıkları kandırıyor geri salınması gerekenleri salıyorduk.
 
Yaşlı kurttan beklenen hamle gelmişti kalama acı acı ötmeye başladı ben hemen video kaydına girdim ve az sonra aynı anda Ahmet abinin de sahtesine bir balık binmişti bir yandan Video çekerken bir yandan da balığı daha doğrusu balıkları kepçele dik yaşlı kurdun oltasında iki buçuk kilo civarında girida Ahmet abinin oltasında ise bir buçuk kilogram civarında bir orfoz vardı balıkları nazikçe iğnelerden kurtarıp Birkaç kare fotoğraflarını alıp tekrardan geldikleri yere gönderdik.
 
Çok kıskanmıştım:) hemen ben de yemi mi değiştirip onların kullandığı sihirli silikon #Fiiish i taktım ve sıcak noktaya doğru atışı mı yaptım, daha silikon dibe doğru inerken yemi mi gıdıklayan balığı az sonra kepçe ye almıştık bu Balıkta minik bir orfoz du onu da nazikçe geldiği yere iade ettik aslında hedefimizde Akya balıkları vardı ama yemleri çok beğenmiş olacaklar ki onlarda affetmiyor du, dakikalar sonra evet işte bu Akya diye kendi aramızda söylenirken bir girida daha oltamı ziyaret etmişti bu yakışıklıyla da birkaç kare hatıra fotoğrafı alıp geldiği yere sade bir törenle uğurladık. 
 
 
Artık öğle yemeği için eve dönme vakti gelmişti fakat yaşlı kurt Rıza Balcı bizi yerden yere vuruyor acımasızca kahkaha atıyordu skorda bizi affetmemiş kofanaları eliyle koymuş gibi bulup birer birer kandırıyordu. Eve varmış mükemmel bir sofra hazırlayıp dinlenmeye çekilmiştik. Rıza abinin mutluluğuna tabii ki ben de ortak olmuştum fakat kahkahalarıyla beni çıldırttı dinlenirken akşam suyunda ona nasıl bir ders vereceğimi düşünüyordum yavaş yavaş akşam suyuna hazırlanırken bir yandan da Rıza ağabeyi kesiyordum hazırlıkları tamamlayıp denize doğru yürümeye başladık Rıza abi akşam suyu için bana tavsiyelerde bulunuyor beni raydan çıkartıyordu. Ben karşılık vermiyordum ama söylediğim tek cümle şuydu Rıza abi sana bu akşam suyunda nefes aldırmayacagım dedim Rıza abi de benim bu cümlemin üzerine ooooo bari denize çıkmadan derin derin nefes alayım da bottayken nefessiz kalmayayım diye jimnastik hareketleri yaparak derin derin nefes alıyordu, adeta benimle kafa yapıyordu.
 
Yarım saat süren yolculuğun ardından meraya varmıştık belki abarttığımı düşünenler olabilir daha ilk atış ve ilk balığı mı almıştım ardından çat çat çat bir tane daha ve bir tane daha üçüncü beşinci 6. Derken Rıza abi Şok'a girmişti aslına bakarsanız Ahmet abi ve ben de şoka girmiştik neyse ava devam ederken Rıza baba artık teslim olmuş ve azad et artık beni pes pes pes diye oltayı elinden bıraktı ve ellerini havaya kaldırdı İnanın bana gülmekten ekibin karnına ağrılar girmişti ben artık gülmekten olta atamıyorum Rıza abinin durumu zaten ortada Ahmet abi de arada güzel kofanalar kandırıyordu. Rıza abi botun içine oturmuş hayretler içerisinde beni izliyordu Hayırdır Rıza abi ne oldu Neden bana öyle bakıyorsun dedim Rıza abi Ben hayatımda böyle bir olaya şahit olmadım seni ayakta alkışlıyorum diyerek beni tebrik etti her şeyi bir kenara bırakalım aslına bakarsanız Rıza abinin balık tutması gerekiyordu artık Rıza abi iyi motive ederek Abicim lütfen kalk ve savaşmaya devam et onlarca atışının ardından maalesef maalesef maalesef sonuç hep hüsrandı Şok'tan bir türlü çıkamıyordu.
 
Hava neredeyse tamamen kararmıştı oltanın ucundaki maket yemimi değiştirdim Uv özelliği olan koleksiyonuma yeni eklediğim mükemmel bir sahte taktım pozisyonumu alıp harika bir atış yaptım kısa jerk hareketleri ile sarmaya başladım saniyeler sonra delirmiş bir şekilde suyun yüzeyine fırlayan kofana maket balığı mı kapmış ağzından atmak için takla üstüne takla atıyordu çok güçlü bir balıktı harika kalama alıyordu sağ olsun Ahmet abinin yönlendirmesiyle dakikalar sonra günün en iri kofanası şükürler olsun kepçedeydi 3 kilogram civarında bir balıktı birkaç pozun ardından onu da livara atıp evin yolunu tuttuk. Eve döndüğümüz de Rıza baba yıkılmış bir durumdaydı Ahmet ağabey ile birlikte Rıza abiyi teselli etmeye çalışıyorduk zorla duşa soktuk ve şükürler olsun az da olsa Rıza Baba kendine gelmişti. Biz de buz gibi bir duşun ardından Ahmet abinin maharetli elleriyle hazırladığı mükemmel sofraya oturduk Ahmet abi bize ızgarada lüfer yapmıştı adeta Parmaklarımızı yedik sofrada yemek yerken dikkatimi çeken bir şey vardı Rıza baba inanılmaz derecede acı olan biberleri kütür kütür yiyordu hayırdır Rıza baba ne yapıyorsun kıpkırmızı oldun bu kadar acı biber yenirmi dedim aldığım cevap İnanın bana ibretlikti acı acıyı bastırır Fıratcım diyerek son noktayı koymuştu kahkahalar eşliğinde harika saatler geçiriyorduk. 
 
 
 
Birkaç gün boyunca dillere destan harika avlar yaptık hafızalarımızda hiç gitmeyecek çok değerli anlar yaşadık ve paylaştık. Umarım hak eden herkes bu güzellikleri yaşar.
 
Edebiyle avlanan avına ve avlagına saygı duyan bütün dostlara rast gelsin dileklerimle değerli abilerim Ahmet Uğurluçimen ve Rıza Balcı ya sonsuz saygı sevgi ve hürmetlerimi sunarım.
 
REKLAMLAR
 
Kullandığım ekipmanlar;
 
Maket balıklar:
 
KOFFANA 
Bu avda ilk defa kullandığım Lüfer balığı için özel üretilmiş #Strikepro #koffana 175s (17.5cm 30gr) gerçekten övgüyü fazlasıyla hak ediyor, mesafesi, kozmetiği, suya oturması ve aksiyonu dört dörtlük.
 
KINGJERK,
Geçtiğimiz sezon test sürecindeyken kullanma fırsatı bulduğum ve hatrı sayılır adette balık aldığım #Fujin #kingjerk bu sezonda bizi balığa fazlasıyla doyurdu.
 
Adını dağlara yazdım yârim  acaba bu sahtenin bir rakibi olabilir mi? Tatlı, tuzlu dere tepe demeden tereyağından kıl çeker gibi asjahshdkskskdk.
 
Daiwa Exist 3000 + Daiwa Tournament AGS 274 + Daiwa Tournament EVO 018 + Daiwa w snap large + Daiwa SALTIGA shock leader bu takım bildiğimiz taramalı tüfek.
 
Hepimize iyi insanlar ve eski şarkılar diliyorum...
 
 

BALIK UZMANI ONUR FIRAT POLAT'IN BU AVDA KULLANDIĞI ÜRÜNLER